Kako izbeci kondenzaciju

15.06.2015  |  Komentari: 0

Upoznali smo vas sa faktorima koji uticu na stvaranje kondezacije .Kako smo saznali voda u vazduhu je osnovni uzrok nastajanja kondezacije. Vazduh u kome je prekomerna kolicina vodene pare nazivamo zasicenim a ako u vazduhu nema vode onda je to suv vazduh. Moramo obratiti paznju na uzroke nastajanja pare u vazduhu jer ako nema vodene pare nema ni kondezacije.

 

kondenzacija i budj

 

Ima izvora pare u vazduhu koje nemozemo da kontrolisemo ko sto je oslobadjanje pare prilikom disanja I znojenja iako je to znacajana kolicina jer covek tokom spavanja izbaci preko pola litra vode. Pored ovoga I sam nacin grejanja doprinosi oslobadjanju pare, plin I cvrsta goriva tu prednjace. Stanje unutrasnjih zidova u novoizgradjenom objektu mogu da sadrze dosta vode. Ovo se cesto desava kada se posle postavljana stolarije vrsi unutrasnje malterisanje. Pored ovoga ima I drugih izvora na koje nemozemo da uticemo u nasem zivotnom prostoru.

 

Izvori kondenzacije koje možemo kontrolisati

 

dijagram temperatura vazduha i vlaga

Da dodatno nebi obogacivali vazduh vodenom parom treba obratiti paznju na one izvore koje mozemo kontrolisati.


Kuvanjem se oslobadja velika kolicina pare. Ako Vam je kuhinja izdvojena prostorija prilikom kuvanja treba zatvoriti vrata kuhinje I otvoriti prozor bar na kip da bi para mogla da izlazi napolje. Ovo nije bas cest slucaj jer je trend u novo izgradjenim objektima da je kuhinja otvorena prema dnevnom boravku tu ce pomoci aspirator koju ce izbacivati paru. Ako ne posedujemo aspirator pomoci ce I ventilator koji bi se stavio na odvodu za ventilaciju I povremeno ukljucivao kada primetimo da ima dosta pare.


Tusiranjem se oslobadja dosta vodene pare pa kao I u kuhinji vrata od kupatila moraju biti zatvorena I tokom tusiranja I kada napustimo kupatilo.U toku tusiranja treba upaliti ventilator za ventilaciju ili ako u kupatilu imamo prozor kada zavrsimo sa tusiranjem ostaviti ga otvorenim da bi visak vodene pare izasao napolju.


Pranjem I susenjem vesa su znacajni faktori koji zasicuju vazduh vodenom parom. Na pranje ne mozemo da uticemo ali ako se odvija u kupatilu treba postupati isto kao I prilikom tusiranja. Kod susenje vesa treba obratiti narocitu paznju gde ga I kako susimo. Obicno mokar ves ostavimo u toploj prostoriji da bi se sto pre osusio a to je oko 4l vode u vazduhu. Treba voditi racuna ako je to moguce da se ves stavi na terasi da se prvo prosusi pa ga tek onda uneti u toplu prostoriju na konacno susenje. Ako nemamo terasu mozemo dag a ostavimo u kupatilo da se bar dobro ocedi pa tek tada dag a susimo. Ovo sve se moze izbeci kupovinom masine za pranje I susenje vesa.

 

pranje i susenje vesa i kondenzacija

Cvece u stanu ulepsava prostor I zelenilo oplemenjuje ali netreba preterivati. Sva voda kojom zalivate biljke zavrsava u vazduhu I ako je prostorja topla zemlja u saksiji ce brzo biti suva I zahtevace ponovno zalivanje. Resenje je ako ne mozete bez cveca daga cesce zalivate manjom kolicinom vode koliko je biljkam potrebno. Postoje I sistemi za kucno cvece koje Ih zaliva kap po kap tako da biljka dobija toliko vode koliko joj je potrebno a nema viska koji ce isparivati.


Obuca I odeca dece u zimskom period kada se posle igrana u snegu vrate u stan zavrsi na radijatoru ili pored nekog drugog izvora tolote to takodje znacajno obogacuje vazduh vodenom parom.

Naveli smo vam najvece izvore vode u vazduhu ali ih ima jos. Kao sto vidite nemoguce je ziveti u zatvorenom prostoru bez vodene pare. Ponekad je I sam spoljasni vazduh prezasicen pa nam ni provetravanje nece pomoci. Ali ako obratimo paznju I primenimo savete koje smo vam dali znacajno cetemo smanjiti zasicenost vazduha parom.

 

Ujednačavanje toplote u prostoriji

 

Sledeci uzrok nastajanja kondezacije su hladni delovi prostorije. U hladnoj prostroiji koju ne grejemo tesko je da se stvori zasiceni vazduh jer nema izvora toplote koji ce vodu pretvarati u paru I stvoriti uslove za kondezaciju. Kondezacija se najcesce javlja kada je u prostoriji jedan izvor toplote a prostorija je velika.

Ovaj sluvcaj je najcesci kod grejanja na cvrsta goriva. Samo sagorevanje proizvodi paru a cesto se tu I kuva tako da je u vazduhu velika kolicina pare. Takav vazduh iznad peci I oko nje je na mnogo vecoj temperaturi nego na drugom kraju prostorije I to je idealan uslov za nastanak kondezacije. Vec smo pisali o temperature rose od 13 stepeni C a to se upravo desava kada je oko peci vazduh zagrejan na 30-40 C na lose izolovani zidovima ce doc do kondezacije viska vodene pare koju vazduh nemoze da primi na 17-27 C.

 

Kondezacija ce se prvo javiti na naj udaljenijim stubovima, coskovima do kojih toplota ne stize ili na staklu prozora. Kondezacija ce se prvo javiti na najhladnijem mestu to je cesto I plafon. Ako ne mozemo da kontrolisemo paru u vazduhu moramo se potruditi da nam prostorija bude ravnomerno zagrejana I tako bi vazduh u svim delovima prostorije primio istu kolicinu pare. Hladne delove izolovati a to su betonski stubovi I plafoni. Zidove moramo osloboditi da bi topao vazduh dosao I do njih. U ovakvim slucajevima kada je velika prostorija bilo bi dobro da imamo dva izvora toplote ili ventilator koji bi ujednacavao toplotu vazduha.

Svesni smo da ograniceni budjeti vecine domacinstva u Srbiji nemogu primeniti ove nasa upustva za izbegavanje kondezacije. Bilo idealno da su nam kuce termicki izolovane stakla I stolarija uradjena po propisanim evropskim normama i imali centralno grejanje kojim bi sve prostorije bile podjednako ugrejane. Zato cemo vam dati jos par saveta koji ce potpuno I li bar donekle smanjiti kondezovane vodene pare.
grejanje kondenzacija
Kondezacija ce se u gore opisanom slucaju posebno biti izrazita nocu kada se prestane sa grejanjem. To se javlja jer ce se topao vazduh koji je prezasicen vodenom parom u toku noci ohladiti I sav visak vodene pare ce se kondezovati. Bilo bi korisno da se posle prestanka lozenja sto vise prostorija provetriti I zameniti prezasicen vazduh spoljnim. Ovo ce u mnogome smanjiti kondezaciju. Ako vidimo da se voda kondezuje a obicno se kondezuje na istom mestu koje je najhladnije pozeljno je da se voda suvom krpom pokupi I krpa iznese iz prostrije. Najcesce se kondez javlja na staklima prozora I u domacinstvima stave krpu ispod da skupla vodu. To je greska jer ta ista voda ce opet isparavati I kondezovati se. Znaci suvom krpom pokupimo svu vodu sa stakla I ispod prozora I krpu iznesemo napolje ili u kupatilo.
kondenzacija
Ovako znacajno smanjujemo kolicinu vode u vazduhu jer je moguce da u kuci nemamo kondezaciju ali se u nekom trenutku u vazduhu pojavila velika kolicina vode koja se kondezovala. Dosta je cest primer da se u potkrovljima gde se kosi krov zavrsava na vecoj visini ili dupleks stanovima javlja kondezacija. Uzrok kondezacije u ovakvim slucajevima je sto je vazduh gore na vecoj temperature I u sebi ima vecu koncetraciju pare kada prestane grejanje taj vazduh se spusta I stvara kondezaciju. Ako smo u mogucnosti bilo bi dobro da se u stoj visljoj tacki otvori rupa I postavi ventilator I povremeno ga ukljucivati radi izbacivanja viska vazduha.


Na prvoj slici je prikazan primer kondezacije u objektu gde su primenjene sve potrebne mere da do kondezacije nebi doslo. Uredjena je spoljna I unutrasnja izolacija Pvc stolarija sa dobrim koeficijentom energetske efikasnosti I prostorija se ventilise ali je ipak doslo do kondezacije, Kondezacija se javila jer je u pitanju bazen sa termalnom vodom u vazduhu je velika koncetracija pare a kondezacija se javila samo na jednom mestu jer je tu ulaz I kada se vrata otvore ulazi hladan vazduh koji hladi zid na koma se stvara kondezacija.

Nadamo se das mo vam ukazali na osnovne uzroke nastajanja kondezacije I dali vam upustva za uklanjanje ili smanjenje iste.


PRATITE nas I saznajte:
Kondezacija I vas prozor.


Dipl.inz.mas.
Aleksic Dejan 

Povezane teme:
Komentari(0)
Napiši komentar
Ostavi komentar
Ime i prezime
E-mail
Komentar
Zbog spama unesi kod :
poziv